Zimą Bieszczady przypominają baśniową krainę. Jako że nie uświadczymy tutaj bardzo wysokich szczytów, jest to doskonałe miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z turystyką górską. Spokój, cisza, piękne krajobrazy, a także drzewa otulone śniegiem to tylko niektóre z powodów, dla których warto przyjechać tutaj w trakcie ferii zimowych.
Zawsze jednak należy mieć na uwadze, że nawet jeśli mamy doświadczenie w chodzeniu po górach latem, to zdobywanie szczytów zimą rządzi się zupełnie innymi prawami. Przed każdym wyjściem w góry należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Nie należy zapominać o latarce, mapie, naładowanym telefonie, odpowiednich butach oraz ciepłym ubraniu.
Warto wytyczyć sobie trasę i zapisać ją w mapach offline (w razie braku zasięgu sieci komórkowej), pomocne w planowaniu tras biegnących po szlakach turystycznych w górach są specjalne aplikacje np. mapa-turystyczna.pl
Poniżej przedstawiamy najciekawsze bieszczadzkie trasy, z którymi zimą poradzą sobie również osoby początkujące:
Zdobycie Tarnicy stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji wybieranych przez turystów przebywających w Bieszczadach. Na sam szczyt prowadzą dwa piesze szlaki turystyczne. Pierwszy rozpoczynający się w Ustrzykach Górnych jest wprawdzie bardzo malowniczy, jednak w warunkach zimowych może okazać się nieco zbyt wymagający dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w górskich wędrówkach. Wyprawa wzdłuż niebieskiego szlaku, którego początek znajduje się we Wołosatym, zajmuje znacznie mniej czasu i wydaje się lepszą opcją zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Warto pamiętać, że w zależności od tego, jak głęboki jest śnieg, wejście na szczyt i tak może zająć nawet kilka godzin. Zimą warunki atmosferyczne bywają bardzo trudne. Należy liczyć się z temperaturą powietrza sięgającą nierzadko -20 stopni oraz dużymi powiewami wiatru. Na szczęście zwykle już kilka dni po opadach śniegu trasa jest dobrze wydeptana, a zapierające dech w piersiach bieszczadzkie krajobrazy umilają wyprawę. W przypadku sprzyjającej pogody warto rozważyć również zdobycie Halicza oraz Rozsypańca.
Najszybciej na Rawki można dostać się z Przełęczy Wyżniańskiej. Według map wejście na szczyt zajmuje około półtorej godziny. Należy jednak pamiętać, że w zależności od warunków pogodowych oraz grubości pokrywy śnieżnej czas potrzebny na pokonanie trasy znacznie się wydłuża. Liczący zaledwie kilometr pierwszy odcinek szlaku prowadzi do Bacówki PTTK. Dla rodzin z dziećmi spacer do schroniska może okazać się jednak wystarczający, aby nacieszyć się górskimi krajobrazami. Jeżeli jednak nie zabraknie sił warto ruszyć dalej. Szlak prowadzący na Małą Rawkę oznaczony jest kolorem zielonym. Część trasy charakteryzuje się naprawdę dużym nachyleniem, dlatego wcześniej należy zadbać o odpowiednie buty do chodzenia po górach. Zimą bardzo pomocne mogą okazać się również raczki turystyczne, stuptuty oraz kijki. Widok rozpościerający się ze szczytu rekompensuje jednak cały wysiłek. Ostatnim punktem na mapie jest Wielka Rawka, na którą prowadzi żółty szlak. Przy dobrych warunkach pogodowych można stąd ujrzeć Tatry, a także ukraińskie Karpaty.
Smerek należy do masywu Połoniny Wetlińskiej. Na sam szczyt dostać się można na kilka sposobów. Jedną z najpopularniejszych dróg jest szlak rozpoczynający się w miejscowości Smerek. Większość trasy przebiega w lesie, który w zimowej scenerii wygląda wręcz baśniowo. Ze szczytu rozpościera się z kolei cudowny widok na najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach. Panorama robi szczególne wrażenie podczas zimowej inwersji, czyli zjawiska pogodowego polegającego na wzroście temperatury wraz z wysokością. Na Smerek wejść można również od strony Przełęczy Orłowicza, a także z wielu innych mniej znanych lokalizacji takich jak Zatwarnica czy też Bacówka PTTK w Jaworcu. Zimą nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu do wyprawy. Nieocenione mogą okazać się raczki turystyczne, stuptuty, a także odpowiednie buty przeznaczone do górskich wędrówek.
Trasa na Jawornik w całości przebiega przez las bukowy, który podczas zimy prezentuje się niezwykle malowniczo. Wyprawa na ten szczyt stanowi doskonałą okazję, aby spróbować swoich sił w poruszaniu się na rakietach, gdyż w warunkach zimowych tutejsza droga nie jest wydeptana. Wędrówkę na Jawornik można rozpocząć w dwóch różnych lokalizacjach znajdujących się w miejscowości Wetlina. Jeżeli trasa na Jawornik okaże się zbyt krótka, warto pokusić się o dalszy marsz na Riabą Skałę. Bezpośrednio można się tam dostać zielonym szlakiem turystycznym. Żółta trasa prowadzi z kolei dodatkowo przez szczyt Paportna.
Kocham Bieszczady zimą!