Siedem cudów to – lista najbardziej znanych budowli w starożytności. Była swego rodzaju przewodnikiem turystycznym dla podróżników starożytności, którzy chcieli zobaczyć najbardziej słynne miejsca.
Niestety przez setki lat zniszczone zostały niemal wszystkie budowle. Przetrwała tylko jedna z nich. Rekonstrukcje graficzne, chociaż w najmniejszym stopniu zwizualizują, jak obecnie mogłyby wyglądać „Cuda świata„
Piramida Cheopsa – została zbudowana ok. 2560 lat p.n.e. jako grobowiec faraona. Budowla znajduje się w Gizie i wznosi się na wysokość 146,59 metrów. Piramida jako jedyny „Cud Świata” przetrwała do dzisiaj. Pozbawiono ją jednak licówki i zrabowano skarby znajdujące się wewnątrz.
Wiszące ogrody Semiramidy – zbudowane w Babilonie około 600 lat p.n.e. na polecenie wielkiego króla Nabuchodonozora II, który podarował je swojej żonie, Amytis. Ogrody założono na wznoszących się tarasach. Pnącza zakrywały mury, co sprawiało wrażenie, że rośliny zawieszone są w powietrzu. „Cud” został zniszczony w I wieku p.n.e. w wyniku trzęsienia ziemi.
Świątynia Artemidy w Efezie – Znana pod nazwą Artemizjonu stanowiła największą ozdobę Efezu w Azji Mniejszej. Została zbudowana około 560 lat p.n.e. Pracę nad świątynią zajęły 120 lat. Po raz pierwszy została spalona 356 lat p.n.e. przez Herostratesa, który liczył na to, że w ten sposób zyska wielką sławę. Następnie odbudowana przez Aleksandra Wielkiego i kolejny raz zniszczona tym razem przez najazd Gotów w 262 roku.
Posąg Zeusa w Olimpii – 13 metrowa rzeźba greckiego boga powstała w V wieku p.n.e. Rzeźba stała w świątyni w Olimpii przez ok. 800 lat. Po wprowadzeniu zakazu igrzysk olimpijskich posąg został wywieziony do Konstantynopola ok. 420 roku, gdzie przepadł w pożarze w roku 475.
Mauzoleum w Halikarnasie – Był to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii wzniesiony ok. 350 p.n.e. w obecnie tureckiej miejscowości Bodrum. Mauzoleum nie przetrwało do naszych czasów – zaniedbana budowla pod wpływem czasu, działań ludzi i trzęsień ziemi stopniowo popadała w ruinę. Całkowicie została zniszczona na początku XV wieku.
Kolos Rodyjski – olbrzymich rozmiarów posąg Heliosa, greckiego boga słońca, wybudowany na wyspie Rodos w latach 294–282 p.n.e. Wykonano go z brązu i ustawiono u wejścia do portu. Posąg miał stać na 10-metrowym piedestale i być rozmiarów sięgających 30-32 metrów. Budowla została zniszczona w 227/226 p.n.e., w wyniku trzęsienia ziemi.
Latarnia morska na Faros – zbudowana około 280-279 p.n.e. w egipskim mieście Aleksandria. Ocenia się, że była to wieża o wysokości ok. 115~120 m. Latarnia zwieńczona była kopułą wspartą na ośmiu kolumnach. Na niej ustawiony był posąg Posejdona, greckiego boga mórz i oceanów, o wysokości około 7 m. Budowla została uszkodzona kilkakrotnie na skutek trzęsień ziemi, była też przebudowywana. Prawdopodobnie już w II wieku runęła najwyższa część latarni. W IX wieku jej dolna część została zaadaptowana na meczet.