Pandemia koronawirusa znacznie utrudniła podróżowanie. Wiele z topowych destynacji pozostaje zamkniętych na czas nieokreślony, inne przy wjeździe wymagają ważnego testu lub przejścia kilkudniowej kwarantanny. Są jednak takie państwa, które nadal pozostają otwarte na podróżujących. Aby przekroczyć ich granice, nie trzeba posiadać ani testu, ani przechodzić kwarantanny. Jednym z takich miejsc jest Meksyk. Jak wygląda podróż do Meksyku w czasie COVID-19 i jakie restrykcje czekają na turystów?
Meksyk jest jednym z niewielu krajów na świecie, który nie zamknął swoich granic przez cały czas trwania pandemii. Turyści, a także osoby podróżujące biznesowo mogły do niego wjechać bez żadnych „pandemicznych” obostrzeń – to znaczy bez testu i bez kwarantanny. Warto też podkreślić, że Meksyk nie ma listy krajów traktowanych jako te o podwyższonym ryzyku – na teren kraju wpuszczani są obywatele wszystkich krajów europejskich. Aby jednak spędzić wakacje w Meksyku, nadal trzeba mieć:
Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, wszystkie te warunki są dokładnie sprawdzane, a kontrole graniczne bardziej wnikliwe. W Meksyku bez wizy – w celach turystycznych można przebywać do 180 dni (6 miesięcy).
Brak restrykcji wjazdowych sprawiło, że w ostatnim czasie kraj ten odwiedziło wielu turystów. Znaczna ich część pochodzi z Polski. Głównie wybierają oni odpoczynek na południu kraju, gdzie znajdują się najbardziej znane kurorty Cancun, Playa del Carmen, Tulum. Ta ostatnia miejscowość stała się szczególnie popularna wśród polskich celebrytów i influencerów. W Tulum odpoczywały w ostatnich miesiącach m.in. Natalia Siwiec, Małgorzata rozenek, Qczaj, Leszek Stanek, Blanka Lipińska, Marcelina Zawadzka, FitLoversi.
Granice Meksyku pozostają otwarte. Lotniska przyjmują zarówno loty czarterowe, jak i rejsowe. Jeśli podróżujesz na własną rękę, najprościej (a także najtaniej) skorzystać z lotu rejsowego. Chcąc lecieć bez testów i kwarantanny, najlepiej jest wybrać połączenia z Niemiec. Loty do Mexico City, a także Cancun realizowane są z Frankfurtu. Nie wychodząc z niemieckiego lotniska i nie pozostając na terenie naszego zachodniego sąsiada dłużej niż 48 godzin nie trzeba wykonywać testu, ani odbywać kwarantanny. Do Frankfurtu bezpośrednio można dostać się samolotem z Krakowa, Warszawy, Poznania, Wrocławia.
Do Meksyku z Polski można lecieć również bezpośrednio. Biura podróży uruchomiły loty czarterowe, a także wycieczki objazdowe i wypoczynkowe na przełomie listopada/grudnia 2020 roku. Loty realizowane są z Warszawy oraz Katowic. Znajdź najtańsze loty do Meksyku. ->
Zarówno w czasie lotów rejsowych, jak i czarterowych wszystkich podróżujących obowiązują zasady bezpieczeństwa. W samolocie i na lotnisku należy zakrywać usta i nos, a także w ramach możliwości zachować dystans społeczny. Rekomendowane jest częste mycie rąk i ich dezynfekcja.
Restrykcje i obostrzenia w Meksyku zależą od konkretnego regionu kraju. Wiele z nich nie ma wymiaru krajowego, ale stanowe (kraj podzielony jest na 31 stanów, które mają bardzo dużą niezależność). Niemal od początku pandemii COVID-19 państwo funkcjonuje w podziale na strefy (semaforos), które informują o stanie zagrożenia. Największe restrykcje obowiązują w strefie czerwonej, najmniejsze w zielonej. Pośrednie semaforos mają kolor pomarańczowy i żółty. Obecnie większość krajów jest żółta, kilka regionów jest też zielonych. Aktualizacje ogłaszane są co 2 tygodnie.
W praktyce nawet przy najwyższym stopniu zagrożenia turyści rzadko kiedy odczuwają restrykcje. Tą największą będą zamknięte muzea i strefy archeologiczne. Otwarte będą one tylko w strefach pomarańczowych, żółtych i zielonych, z tym że obowiązują zmniejszone limity przyjęć. Może, ale nie musi to utrudnić zwiedzanie. Wybierając się na wypoczynek, restrykcje praktycznie nie będą widoczne. Większość plaż i popularnych klubów plażowych w regionach turystycznych pozostaje otwartych.
W strefach o każdym kolorze otwarte są natomiast restauracje, sklepy czy galerie handlowe. Przed wejściem do nich konieczne jest zdezynfekowanie dłoni oraz mierzenie temperatury. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre miejsca mogą mieć zmienione godziny lub dni otwarcia, wymagać wchodzenia i wychodzenia oznaczonymi drzwiami czy stosować ograniczenia w przyjmowaniu klientów. W hotelach często też można spotkać się z dezynfekcją walizek. Obowiązkowe jest również noszenie maseczek w przestrzeniach publicznych, również na świeżym powietrzu.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów do 26 lutego 2021 roku po przekroczeniu granicy Polski transportem zbiorowym obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Oznacza to, że wracając z Meksyku samolotem (z przesiadką lub bez niej) będziemy na nią skierowani. Aby jej uniknąć, można jednak wykonać test PCR lub antygenowy w kierunku SARS-COV-2 na 48 godzin przed datą powrotu. Jego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. W Meksyku wykonanie testu nie rodzi trudności. Wykonać można je w niektórych hotelach, prywatnych klinikach lub specjalnie do tego wyznaczonych miejscach. W przypadku powrotu ze strefy Non Schengen wiele polskich lotnisk umożliwia też wykonanie szybkiego testu na miejscu.
Z kwarantanny po powrocie z Meksyku będą też zwolnione osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy (którzy przebyli chorobę w ciągu 6 ostatnich miesięcy), uczniowie i ich opiekunowie, studenci i doktoranci kształcący się w Polsce, medycy i inne grupy zawodowe wskazane w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 roku.