Lasy mgliste stanowią niezwykle rzadki i wyjątkowo delikatny ekosystem, który niedługo może całkowicie zniknąć.
Las strefy międzyzwrotnikowej występujący na obszarach górskich, gdzie stale zachodzi kondensacja pary wodnej, wskutek czego utrzymują się chmury i mgły. W 1970 roku stanowiły około 11 procent zasobów leśnych całej planety, a w 2006 było to już tylko 1 procent. Obecnie lasów mglistych jest na świecie znacznie mniej.
Lasy mgliste odznaczają się bardzo bujną roślinnością. Drzewa są niskie i pokrzywione, w wyniku działania wiatru, promieni słonecznych i niskich temperatur. Lasy można spotkać na wysokościach powyżej 1500 metrów n.p.m.. Mimo że bardzo się od siebie różnią, to są one często mylone z lasami deszczowymi.
Te niezwykłe ekosystemu można spotkać w Chile, Peru, Kolumbii, Wenezueli, Brazylii oraz na Kostaryce, Madagaskarze czy też na Hawajach.
Lasy deszczowe powszechnie uznaje się za najbogatsze ekosystemy ziemskie. Żyje tu między innymi niezliczona wciąż liczba pajęczaków, owadów i płazów. Lasy deszczowe to także największe płuca na kuli ziemskiej -największy dostarczyciel tlenu.
Niestety w ostatnich dziesięcioleciach te unikalne ekosystemy są niszczone w zastraszającym tempie przez działalność człowieka. Naukowcy zajmujący się badaniem terenów Meksyku oszacowali, że lasy mgliste mogą całkowicie zniknąć przed 2060 rokiem.
Źródło: brittanica.com