Po ponad dekadzie sporów i kontrowersji Chiny i Nepal w końcu uzgodniły, jak wysoki jest Mount Everest. Najwyższy szczyt świata, który znajduje się na granicy Nepalu z Tybetem w Himalajach ma: 8848,86 metra (około 29 032 stóp) ogłosili podczas wirtualnej konferencji 8. grudnia 2020 roku nepalski minister spraw zagranicznych Pradeep Gyawali i chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi. Nowa wysokość jest o 86 centymetrów większa niż ostatnio zmierzona.
Porozumienie zakończyło długotrwałą debatę na temat dokładnych wymiarów góry, znanej jako Sagarmatha w Nepalu i Qomolangma w Tybecie. Przez lata oba kraje – a także inne rządy na całym świecie – oferowały różne szacunki wysokości góry.
„Projekt był powodem dumy narodowej Nepalu i prestiżowym przedsięwzięciem rządu nepalskiego. Jestem bardzo dumny, że udało nam się go pomyślnie ukończyć” – powiedział CNN Susheel Dangol, zastępca dyrektora generalnego w Nepalu Departamentu Badań.
W 2005 r. Chińskie badanie góry oszacowało, że znajdowała się ona na wysokości około 8844 metrów. Jednak ponieważ badania nie były autoryzowane przez Nepal, kraj nie uznał ich za oficjalną wysokość. W tym czasie posługiwali się liczbą 8848 metrów, zgodnie z ustaleniami indyjskiej ankiety z 1955 roku ( pierwszych pomiarów dokonał Urząd Kartograficzny Indii już w 1856 roku – mierzono wtedy wysokość szczytu z dużej odległości, dlatego zaokrąglono wynik do pełnych 8840 m n.p.m.).
Następnie w 2015 roku liczne badania naukowe sugerowały, że wysokość góry mogła się zmienić po trzęsieniu ziemi o sile 7,8 w skali Richtera, które nawiedziło Nepal. Dwa lata później rząd nepalski po raz pierwszy rozpoczął swoją długą i żmudną misję ponownego pomiaru wysokości. Podczas zeszłorocznej wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Nepalu oba kraje zgodziły się wspólnie ogłosić nową wysokość, nazywając szczyt „odwiecznym symbolem przyjaźni Nepalu i Chin”.
Geodeci Nepalu i Chin wspólnie ponownie zmierzyli wysokość Mt. Everest z ich odpowiednich stron.
W ubiegłym roku Nepal wysłał na górę czteroosobową ekipę ze sprzętem pomiarowym. 23 maja 2019 roku szef ekspedycji Khim Lal Gautam i Rabin Karki wspięli się na szczyt, gdzie pracowali przez ponad godzinę. Przetworzenie danych zajęło w nepalskim Departamencie Kartograficznym pół roku.
Główny geodeta Nepalu, Khimlal Gautam, otarł się o śmierć a ostatecznie stracił palec u nogi z powodu odmrożeń podczas pobytu na szczycie przy instalowaniu sprzętu do pomiaru wysokości.
„Ta bliskość śmierci przypomniała mi wagę pomiarów i odpowiedzialność za zebrane dane. Ryzykowaliśmy, zbierając te surowe dane po to, aby uzyskać precyzyjną wysokość Everestu”
– powiedział tygodnikowi „Nepali Times”.
Chińska ekspedycja pomiarowa dotarła na szczyt rok po nepalskiej, podczas pandemii koronawirusa w maju 2020 roku. Oprócz wspinaczy do pomiarów wykorzystano także samolot. „Wysokość Everestu cały czas się zmienia przez ruchy tektoniczne, których ostatnim przykładem jest trzęsienie ziemi w Gorkha (w północnym Nepalu) w 2015 roku” – powiedział Nepali Times Christopher Pearson z nowozelandzkiego Uniwersytetu Otago.
Nepal i Chiny wspólnie przetworzyły ankietowane dane i otrzymały wynik.
Nowa wysokość została obliczona przy użyciu kombinacji danych geodezyjnych otrzymanych z trzech mechanizmów: instrumentu niwelacyjnego, miernika grawitacji i GPS. Zespół umieścił odbiornik sygnału na każdej stacji i zmierzył, ile czasu zajęło przesłanie sygnału między odbiornikiem a satelitami, a następnie przeliczył ten pomiar na wysokość.