Przed wyjściem na szlak należy jednak pamiętać, że nawet najłatwiejsza trasa podczas zimy może okazać się niebezpieczna. Przede wszystkim przed rozpoczęciem wędrówki należy sprawdzać komunikaty dotyczące zagrożenia lawinowego, a także mieć naładowany telefon oraz zapisany fragment mapy offline (w razie braku zasięgu sieci komórkowej).
Warto zaopatrzyć się również w odpowiednie buty do chodzenia po górach, kije trekkingowe oraz stuptuty, które doskonale sprawdzą się podczas wędrówki w głębokim śniegu.
Warunki pogodowe można podejrzeć na żywo w kamerach online:
System monitoringu pogody TOPR
http://pogoda.topr.pl/
Kasprowy Wierch, Dolina Gąsienicowa, Kuźnice, Tatry Zachodnie – kamery live ze stacji kolei linowej PKL
http://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kamery-online.html
Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze piesze szlaki zimowe w Tatrach:
W zestawieniu uwzględniliśmy przede wszystkim trasy odpowiednie dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górską turystyką.
Wszystkie trasy przed wyruszeniem w góry warto wytyczyć także na mapach, najlepiej w specjalnych aplikacjach, np. mapa-turystyczna.pl
To właśnie ze schroniska nad Morskim Okiem rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry. Nie ma również lepszego miejsca na turystycznej mapie Polski, aby rozpocząć swoją przygodę z górskimi wędrówkami. Do Morskiego Oka można dostać się na kilka sposobów, jednak najpopularniejszym z nich jest spacer asfaltową szosą wzdłuż czerwonego szlaku. Ponad ośmiokilometrowa trasa rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej. Na miłośników pieszych wypraw czekają po drodze liczne atrakcje takie jak chociażby Wodogrzmoty Mickiewicza, które zimą prezentują się jeszcze piękniej. Po dotarciu nad Morskie Oko warto rozważyć dalszą wędrówkę nad Czarny Staw. Należy jednak pamiętać, że do pokonania tego fragmentu trasy trzeba być już naprawdę dobrze przygotowanym. Nieocenione mogą okazać się porządne buty przeznaczone do chodzenia po górach, kije trekkingowe oraz stuptuty.
Dolinę Kościeliską uznaje się za jedną z najbardziej urokliwych w całych Tatrach. Zielona trasa prowadząca z Kir do schroniska na Hali Ornak jest na tyle łatwa, że bez żadnego problemu pokonają ją również rodziny z małymi dziećmi. Wzdłuż szlaku płynie malowniczy Kościeliski Potok. Ponadto po drodze mijamy kilka drewnianych mostków, a także liczne odgałęzienia, które prowadzą do jaskiń. Aby kontynuować wyprawę nad Smreczyński Staw, należy po dojściu do schroniska obrać czarny szlak, którego długość wynosi nieco ponad kilometr. Zimą trzeba zachować tutaj szczególną ostrożność, gdyż kamienne stopnie znajdujące się na trasie potrafią być bardzo oblodzone. Warto zabrać ze sobą raczki turystyczne, które ułatwiają poruszanie się po śliskiej powierzchni. Po dotarciu do celu czeka nas jednak wspaniała nagroda, gdyż z terenów nad Smreczyńskim Stawem rozpościera się piękna panorama na wznoszące się w okolicy szczyty.
Przygodę ze zdobywaniem tatrzańskich szczytów w warunkach zimowych można rozpocząć od wejścia na położony pomiędzy Doliną Olczyską a Dolinką Chłabowską Kopieniec Wielki. Trasa wiodąca do tego miejsca rozpoczyna się w Toporowej Cyrhli. Po drodze na turystów czeka wiele atrakcji, takich jak chociażby Wywierzysko Olczyskie czy też pasterskie szałasy, które pokryte śniegiem prezentują się niezwykle bajkowo. Zielony szlak prowadzący na Kopieniec Wielki jest bardzo urokliwy i przyjemny, dlatego powinien spodobać się nawet najmłodszym miłośnikom gór. Według informacji zawartych na mapach cała wyprawa trwa około 3 godziny, jednak należy mieć na uwadze, że zimą czas przejścia może się znacznie wydłużyć.
Na Halę Gąsienicową można dostać się na kilka sposobów. Najczęściej wybieraną przez turystów opcją jest rozpoczęcie marszu w Kuźnicach, a następnie podążanie wzdłuż niebieskiego szlaku wiodącego przez Boczań. W warunkach zimowych kamienne stopnie mogą być oblodzone, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie buty do chodzenia po górach oraz raczki turystyczne. Początkowa część trasy wiedzie przez las. W okolicach Skupniowego Upłazu rozpościera się już jednak malowniczy widok między innymi na Giewont oraz Kopę Kondracką. Od tego miejsca powoli tracimy wysokość, aby ostatecznie trafić na Halę Gąsienicową. Inna opcja dotarcia na Halę również zakłada start w Kuźnicach. Tym razem jednak trasę wyznacza żółty szlak prowadzący przez Dolinę Jaworzynki. Po dotarciu do słynnego schroniska „Murowaniec” możemy kontynuować marsz w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego. Jeśli warunki na trasie są odpowiednie, powinniśmy wejść na niebieski szlak, który prowadzi bezpośrednio do miejsca docelowego. Czarny Staw Gąsienicowy należy do czołówki najpopularniejszych a zarazem najpiękniejszych miejsc w Tatrach.
Widok na żywo z Hali Gąsienicowej: