Utqiaġvik – wyjątkowe miasteczko, w którym noc trwa 66 dni [WIDEO]

BC BCNaturaWydarzenia4 years ago22 Views

Utqiaġvik do 2016 roku noszące nazwę Barrow to najdalej wysunięte na północ miasto USA, położone na wybrzeżu Alaski będące stolicą dystryktu North Slope.

Utqiaġvik leży na północ od koła podbiegunowego nad Morzem Beringa, które jest przez większą część roku zamarznięte. Od kontynentu oddzielone są Górami Brooksa, co powoduje, iż klimat w mieście jest ekstremalnie zimny i suchy. Najniższa odnotowana temperatura to -52 °C.

Natomiast lata są chłodne i również suche. Najcieplej jest w lipcu, a najwyższa temperatura sięgała tutaj do 28 °C.

Miasto jest jedną z najbardziej wysuniętych na północ społeczności na świecie i zdecydowanie jednym z najciemniejszych. W Utqiaġvik żyje jedynie niecałe 5 tysięcy osób, z czego znaczna większość to rdzenni mieszkańcy Alaski.

Mimo nie do końca sprzyjających warunków, miasteczko i tak przyciąga wielu turystów, a to za sprawą tego, że możemy zaobserwować tutaj wyjątkowe zjawiska. Pierwszym z nich jest noc polarna. Oznacza to, że w ciągu doby słońce potrafi być widoczne przez 24 godziny bez przerwy.

Takie zjawisko występuje jedynie w strefach polarnych, a jego długość zależy od położenia. Na biegunach dzień polarny może trwać nawet 6 miesięcy.

Natomiast w połowie listopada nad Utqiaġvik zapada noc polarna. Miasto jest tak daleko wysunięte na północ, że słońce nie pojawia się tutaj przez nawet 66 dni.

Noc zapada 18 lub 19 listopada i zaczyna wschodzić dopiero w dniach 27-28 stycznia, a całkowicie ponad horyzontem znajduje się pięć dni później.

Warto również wspomnieć, że Utqiaġvik przez wielu jest uznawane jako jedno z najlepszych miejsc, w których można zobaczyć zorze polarne.

Źródło: wikivoyage.org

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Loading Next Post...
Follow
Sidebar Search
NA CZASIE
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...

0
Zostaw komentarz!x