Nazwa „Meteory” oznacza po grecku metéoros – „wzniesiony w górę”, „będący wysoko w powietrzu”, co dokładnie opisuje niesamowity wygląd filarów skalnych i klasztorów wzniesionych na szczycie.
Około 60 milionów lat temu deszcz, wiatr i trzęsienia ziemi wyrzeźbiły te niezwykłe skały. W XI wieku pierwsi mnisi zaczęli tam przybywać w poszukiwaniu odosobnienia i połączenia z Bogiem.
Video: Instagram @chris_kap.21
Pierwsze klasztory w Meteorach zostały założone w XIV wieku przez prawosławnych mnichów, którzy szukali schronienia przed najazdami Turków. Każdy klasztor został zbudowany z centralnym kościołem, pomieszczeniami mieszkalnymi dla mnichów i murem obronnym. Materiały budowlane trzeba było wnosić na szczyt klifu, co nie było łatwym zadaniem. Mnisi używali bloczków, lin i drabin do transportu materiałów budowlanych w górę klifów, a budowa każdego klasztoru trwała wiele lat.
Video: Instagram @chris_kap.21
Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół 24 prawosławnych klasztorów (monastyrów). Obecnie nadal działa sześć klasztorów, z których każdy ma własną unikalną architekturę. Klasztor Wielki Meteor (Megalo Meteoro) jest największym i najbardziej znanym z klasztorów, a Klasztor Roussanou jest jedynym zamieszkałym przez zakonnice. Do klasztorów można się dostać schodami wykutymi w formacjach skalnych lub w niektórych przypadkach kolejką linową. Są one otwarte dla publiczności na wycieczki i wizyty.
Jak dojechać do Meteorów, ile kosztuje bilet, godziny otwarcia i wszystkie inne aktualne informacje znajdują się tutaj –> https://meteora.com/
Klasztory w Meteorach zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku ze względu na ich znaczenie kulturowe i wyjątkowe piękno przyrody. Szczególnie piękne prezentują się o zachodzie słońca, kiedy złote światło oświetla skały i same klasztory.
Meteora pojawiła się w kilku filmach i programach telewizyjnych np. w Jamesie Bondzie „Tylko dla twoich oczu” i serialu Netflix „Sense8” czy „Grze o tron„.